Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaGRO - genderová rovnováha → Články → Kniha Hledání dynamické rovnováhy: Tři generace výzkumnic na VŠCHT Praha pokřtěna
iduzel: 25997
idvazba: 32992
šablona: stranka_obrazek
čas: 16.6.2024 04:35:08
verze: 5420
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 25997
idvazba: 32992
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'gro.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/clanky/krest'
iduzel: 25997
path: 8549/18801/18803/25980/25997
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Kniha Hledání dynamické rovnováhy: Tři generace výzkumnic na VŠCHT Praha pokřtěna

krest

Tisková zpráva

Praha, 23. února 2016 – Minulý týden ve středu 17. 2. byla v galerii Národní technické knihovny v Praze Dejvicích slavnostně představena a pokřtěna kniha autorek Hany Víznerové a Blanky Nyklové z NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR Hledání dynamické rovnováhy – tři generace výzkumnic na VŠCHT Praha.

Publikace nabízí dvacet rozhovorů s významnými pedagožkami a výzkumnicemi ze všech čtyř fakult Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, které působí v různých vědních oborech a nacházejí se v různé fázi své výzkumné dráhy. Ženy hovoří i o důležitých momentech a křižovatkách v jejich profesním a osobním životě, o tématech svého výzkumu a o práci se studenty, srovnávají své původní představy se současnou realitou, vyprávějí o tom, co je na jejich výzkumu tak přitažlivé a zajímavé. Kniha podává i svědectví o proměnách doby, ve které studovaly a pracovaly tři různé generace těchto osobností z akademického prostředí. Rozhovory ukazují, jak rozmanité jsou profesní a životní zkušenosti těchto žen, které do značné míry ovlivňují institucionální, společenské i politické dění v České republice. Texty rozhovorů mohou být inspirací jak pro studentky středních škol a začínajícím vědkyním, tak mohou podat obraz současného stavu v akademické sféře i úředníkům státních orgánů, kteří řeší podmínky práce žen ve vědě výzkumu a pedagogice.

Kniha rozhovorů vznikla na základě spolupráce týmů z NKC gender a věda a VŠCHT Praha, které společně řeší mezinárodní projekt TRIGGER (Transformace institucí pro genderovou rovnost ve vědě a výzkumu), podpořený ze 7. rámcového programu EU a z programu MŠMT EUPRO II. Vedoucí řešitelských týmů Mgr. Marcela Linková, Ph.D. a Ing. Anna Mittnerová seznámily přítomné s aktivitami tohoto projektu a důvody, proč je tento výjimečný a v ČR zatím ojedinělý projekt řešen právě na VŠCHT Praha. „Pevně věřím, že kniha Hledání dynamické rovnováhy přístupným a srozumitelným způsobem vykreslí, kolik radosti věda ženám na VŠCHT dává, ale také s kolika překážkami se musejí potýkat – a že nejde o to, jaké volby činí, ale o kontexty, ve kterých tyto volby činí, protože jsou to tyto kontexty, které významně omezují to, jaké volby musejí udělat,“ řekla hned v úvodu Marcela Linková.

Italská koordinátorka projektu promluvila více o zkušenostech při řešení genderové rovnováhy na dalších evropských univerzitách v Londýně, Paříži, Madridu a Pise, které jsou také zapojeny do tohoto čtyřletého projektu. Prostor byl dán i autorkám a třem výzkumnicím, reprezentujícím každá svou generaci. Knihu pokřtil prorektor pro pedagogiku VŠCHT prof. Ing. Zdeněk Bělohlav, CSc. a Marcel Kraus, M.Sc. z Technologické agentury ČR. „„Nejde o objevování 13. komnaty, ale o skvělé prozkoumání těch prvních dvanácti“, pronesl ke knize Zdeněk Bělohlav.

Doprovodnou akcí v galerii NTK byla výstava plakátů věnovaných jednotlivým výzkumnicím. Český rozhlas odvysílal ve svém pořadu „Jak se žije vědkyním v Česku“ 1 rozhovor s autorkou knihy Mgr. Hanou Víznerovou, doc. Barborou Doušovou a Dr. Lenkou Honetschlägerovou. Prof. Jitka Moravcová vystoupila společně s autorkou Hanou Víznerovou v pořadu České televize „ Studio 6“ v rubrice Ženy ve vědě2 a Dr. Irena Kučerová pohovořila v televizním programu „Sama doma“3 o své vědecké a pedagogické práci v oboru restaurování památek.

Publikaci vydalo VŠCHT Praha ve spolupráci se SOÚ AV ČR, v.v.i. v edici Osobnosti české vědy. Kniha je v tištěné verzi dostupná na Oddělení pro vědu a výzkum VŠCHT Praha a na NKC gender a věda, její elektronickou verzi si můžete stáhnout na webu http://gro.vscht.cz/ či http://www.genderaveda.cz/.

Přejeme Vám příjemné chvilky strávené s touto knihou!

Fotografie z akce→

Aktualizováno: 30.3.2016 10:09, Autor: Kateřina Grecová

VŠCHT Praha
Technická 3, Praha 6, budova B

Ing. Anna Mittnerová – řešitelka projektu
kancelář S09, tel: 220 44 3675

zobrazit plnou verzi