Nacházíte se: VŠCHT PrahaGRO - genderová rovnováha → Články → Noc vědců 2015

NV_2015

Výstava plakátů z cyklu "Ženy na VŠCHT Praha" na čtvrtém ročníku Noci vědců

Noc vědců
je celoevropskou akcí podpořenou Evropskou komisí v rámci programu HORIZON 2020, při níž se každý rok poslední pátek v září otevírají veřejnosti pracoviště různých vědeckých institucí, laboratoří i vysokých škol. Studenti i vědci přibližují návštěvníkům vědu  a techniku populární formou, umožňují jim diskutovat, zúčastnit se přednášek a zajímavých pokusů, ale též se pobavit a setkat s přáteli.

Letošní Noc vědců s podtitulem „Budiž noc a budiž světlo!“  navštívilo na VŠCHT Praha více než tisíc návštěvníků. Součástí programu byla i výstava plakátů s názvem Ženy na VŠCHT Praha, v rámci které bylo představeno 9 vybraných začínajících, nadějných, úspěšných a významných žen působících na VŠCHT Praha. Jednou z prezentovaných žen byla i paní profesorka Gabriela Basařová, která za svou práci a přínos byla jako první uvedena v roce 2002 do nově založené Síně slávy českého pivovarství a sladařství a v roce 2012 obdržela od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství. Nahlédli jsme i do historie školy - jeden plakát jsme věnovali zakladatelce hydrochemie v Československu, Julii Hamáčkové, první profesorce a děkance na VŠCHT Praha.

Výstava plakátů vznikla v souvislosti s připravovanou knihou rozhovorů, která vyjde v lednu 2016. Kniha bude představovat příběhy, názory a profesní i osobní zkušenosti těchto i dalších vědkyň z VŠCHT Praha. Plakáty obsahují úryvky z rozhovorů, kde se dočtete o tom, co tyto ženy na vědecké a pedagogické práci nejvíce baví, co pro ně znamená, i o tom co považují za vlastní profesní úspěch. Stejně tak si na plakátech můžete přečíst vzkazy a rady začínajícím nebo budoucím vědkyním.

„Dobře si rozmyslete, jestli chcete vědu dělat, nebo ne, ale nebojte se jí, a jestli opravdu chcete, nedejte se odradit. Všechno se dá skloubit, a přitom plně žít ve fungujícím manželství s dětmi. Hlavně si dobře vyberte partnera.“

Prof. Ing. Blanka Králová, CSc.

Rozhovory jsou průběžně zveřejňovány rovněž zde na webu v sekci Rozhovory

Celou výstavu posterů si můžete prohlédnout zde na webu

Aktualizováno: 30.3.2016 10:09, Autor: Kateřina Grecová